ZAKWASZACZE W ŻYWIENIU KRÓLIKÓW – Czym są i jakie wybrać?

 Stosowanie zakwaszaczy (kwasów organicznych)  w hodowli królików pozwala zabezpieczyć układ pokarmowy  przed niepożądanymi drobnoustrojami, stworzyć warunki do namnażania pożytecznej flory bakteryjnej oraz zachować właściwą higienę wody. W dużym stopniu blokują rozwój i usuwają glony oraz zielone osady powstałe w poidłach i systemach pojenia. Kwasy organiczne są substancjami aktywnymi rozpowszechnionymi w żywieniu królików. Wraz z ich solami, probiotykami, prebiotykami czy olejkami eterycznymi stanowią alternatywę dla antybiotykowych stymulatorów wzrostu, których zakaz  stosowania w dodatkach paszowych obowiązuje od stycznia 2006 r.

Naturalnie niższe pH wody nie wystarcza, warto zwrócić uwagę iż każdy kwas organiczny jak i ewentualne dodatki wykazują oddzielne działania na układ pokarmowy królika. Dlatego ważne jest wybieranie zakwaszaczy o różnorodnym składzie kwasów organicznych.

Rodzaje kwasów organicznych podawanych dla królików:

Kwas mrówkowy, kwas propionowykwas mlekowykwas ortofosforowykwas cytrynowykwas octowy i inne

Postać zakwaszaczy

 • sypkie (dodawane do paszy)

 • płynne  (dodawane do wody pitnej) 

Mogą zawierać

 • jeden rodzaj kwasów

 • mieszaninę kwasów organicznych

 • mogą być wzbogacane o inne dodatki

Dodatki do zakwaszaczy:

·         Olejki eteryczne – naturalne substancje aromatyczne pozyskiwane z ziół Link

·        Mono, Di i Trójglicerydy kwasu masłowego i propionowego Link

Jak działają zakwaszacze? 

 • obniżają pH w układzie pokarmowym królika

 • mają właściwości prebiotyczne - korzystnie wpływają na rozwój pożytecznej  mikroflory jelitowej

 •  zapobiegają schorzeniom układu pokarmowego (biegunce, chorobie obrzękowej)

 • w okresie odsadzania młodych i zmiany sposobu żywienia królika  poprawiają trawienie (lepszy przyrost masy) oraz ograniczają namnażanie lub kolonizację  mikroorganizmów chorobotwórczych w układzie pokarmowym
 • zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów w poidłach

 • zachowują higienę w poidłach i systemach pojenia

Czy wszystkie zakwaszacze działają tak samo?

Działanie zakwaszaczy uzależnione jest  od składu:

 •  rodzaju zawartych kwasów organicznych (wykazują zróżnicowane działanie)

 • od dodatków wzbogacających

Jaki zakwaszacz wybrać w zależności od okresu rozwojowego królika oraz zapotrzebowania w hodowli?

 Bardzo ważne jest zastosowanie zakwaszacza w odpowiednim momencie pracy hodowlanej. W zależności od wieku królika, fazy rozwoju układu pokarmowego oraz stanu zdrowia zwierząt proponujemy podawanie

 1.  profilaktyczne w okresie odsadzeniowym u młodych królików AllCid Perfect Liquide
 2. profilaktyczne u dorosłych królików ProPhorce Premium NC
 3. profilaktyczne u dorosłych królików (wzbogacona receptura) AllCid Perfect Liquide

Podawanie zakwaszaczy dla królików - wszystko co musisz wiedzieć

 Jeżeli dopiero rozpoczynasz stosowanie zakwaszaczy w hodowli lub włączasz nowy zakwaszacz do diety królików, warto przez pierwszy tydzień podać mniejsze stężenie obniżone o 50% w celu przyzwyczajenia układu pokarmowego i zapoznaniu królików z nowym produktem. Stosowanie zakwaszacza również nie powinno być stałe, ponieważ może dojść do uodpornienia drobnoustrojów na ich działanie na co podana jest między innymi bakteria E.Coli. Zalecamy stosowanie zakwaszaczy przez 3 tygodnie, następnie 1 tydzień przerwy lub dostosowane przerwy we własnym zakresie. Warto również zaznaczyć, że zwiększenie stężenia zakwaszacza wcale nie przyniesie lepszych efektów. Zbyt duże stężenie kwasów organicznych w wodzie może przynieść odwrotny efekt np.: wywołanie biegunek, uszkodzenie układu pokarmowego lub zjawisko braku pobierania wody przez króliki.

Często hodowcy królików zadają pytanie „czy można łączyć zakwaszacz z innymi produktami np.:  witaminami, minerałami, probiotykami czy preparatami ziołowymi w jednym poidle?”.

Nie zaleca się sporządzania mieszaniny różnych preparatów, ze względu na to, że nie możemy przewidzieć jaki będą miały na siebie  bezpośredni wpływ poszczególne substancje.

Tekst opracowali

mgr. Małgorzata Lewandowska

Artur Lewandowski